Informace o nás

Náš malý statek na úpatí Železných hor máme ve vlastnictví od roku 2003. Postupně jsme zrekonstruovali vnitřní obytnou část a apartmán pro naše milé hosty, který od roku 2008 úspěšně pronajímáme ke krátkodobým pobytům cykloturistům a v poslední době i k dlouhodobým nájmům.

Zvířata chováme v souladu s přírodou - pasou se na louce, koupají v rybníku, bydlí ve stodole každý ve svém stání. Milují jablka, kukuřici, pšenici a suchý chleba.

Plodiny nijak chemicky nehnojíme a tak máme vlastní chutné marmelády, jaké v obchodě 100%ně nenajdete! Letos jsme vytvořili jahodiště.

Plánujeme v příštím roce otestovat chov burských koz na maso.

 

 

Víska - v pozadí Železné horyNěco málo o obci v níž s námi pobudete:

Obec Víska leží v údolí řeky Doubravy a Novoveského potoka. Rozkládá se u silnice mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Maleč. Od nejbližšího města, Chotěboře, je vzdálena 7 km. Zde také začíná většina cykloturistických tras.

Víska se nachází v Hornosázavské pahorkatině a náleží k severozápadnímu cípu Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška obce činí 320–380 m. Nejvyšší bod na území obce je kopec Rouzeň s nadmořskou výškou 452 m. Nalézají se tam opuštěné opukové lomy, v nichž lze objevit zkameněliny živočichů z druhohor.

Vodstvo ve Vísce tvoří řeka Doubrava s četnými meandry, Novoveský potok a pět rybníků, z nichž nejvýznamnější je Společný.

V obci je památník obětem 1. a 2. světové války a kamenný křížek, který pochází z roku 1879. Za Vískou směrem k Pukšicím stojí dřevěný kříž obnovený v roce 1999.

Obec je zřizovatelem mateřské školy. Budova školy, postavená v roce 1901, je též sídlem obecního úřadu a místní knihovny.

Víska - pohled z hlavní silniceNejaktivnějším spolkem v obci je tělovýchovná jednota Sokol. Fotbalové hřiště uprostřed obce je nepřehlédnutelné. Přímo proti hřišti stojí budova s tělocvičnou a hygienickým i technickým zázemím pro sportovce.

Z občanské vybavenosti najdeme v obci hostinec a prodejnu smíšeného zboží, která má otevřeno převážně dopoledne.

Důležité informace a spojení
Statek Kreuz - Kreuzová Lenka
Víska 5
583 01 Chotěboř
e-mail:
kreuzova@email.cz

Doprava
autobusové spojení: dobré spojení s Chotěboří a dvakrát denně též přímé spojení s Havlíčkovým Brodem. Po dohodě s námi možný odvoz z Chotěboře nebo Havlíčkova Brodu.
 

 

Poznámka Okolo stavení je travnatý, alternativně oplocený pozemek. Apartmán je nově kompletně zrekonstruovanou moderní místností, bohužel se nám dosud nepodařilo zrekonstruovat venkovní omítky a vichřice r.2007 nám nepřidala, tudíž statek vypadá zvenčí nic moc. Ovšem uvnitř na Vás čeká jen samé pohodlí. Mějte prosím na zřeteli, že žijeme na venkověi a tudíž k nám občas "zavoní" místní hospodářská zvířata. Děkujeme za pochopení

 


 

Nejbližší okolí statku Kreuz

 • 200m potraviny
 • 200m hospoda - jen nápoje a cukrovinky, mají TV pro sportovní přenosy
 • 150m autobusová zastávka
 • 200m prodej medu Březina
 • 200m kadeřnictví
 • 3km benzinová pumpa v obci Maleč - kromě PHM i nápoje a cukrovinky
 • 3,5km zámeček s malou botanickou zahradou se vzácným stromem gingko v obci Maleč
 • nebo nám můžete pomoct při sezonních pracích
 • večer můžete využít ohniště pro opečení buřtů
 • 2 km jízdárna v Nové Vsi u Chotěboře


 

Příklad aktivit vhodných pro cykloturistiku, turistiku atp. v okolí


 

 

 • Sečská přehrada - 7km z Vísky, zde je možnost se koupat buď na písečné pláži nebo trochu dál ležet na travnaté části pláže. Vede tudy turistická trasa, kterou si můžete projít a spojit tak příjemné s užitečným poznáváním krás zříceniny Oheb  
 • Jízda na koních - 9 km z Vísky směrem na Seč, obec Kovářov. Ceny se pohybují od 200-300,-Kč/hod.Po jízdě si můžete dát v Kovářově v protější restauraci oběd 
 • Přehrada Pařížov -cca 20km z Vísky směrem na Vilémov a odtud na Heřmanice - nejkrásnější a nejstarší přehrada v Čechách z roku 1913
 • Veselý kopec-skanzen - soubor lidových staveb u Hlinska v Čechách, kde se pořádají různé slavnosti
 • Údolí Doubravy - úžasná turistická naučná stezka o délce 4,5 km, začátek trasy je buď v Bílku u Chotěboře nebo přímo z Chotěboře - vlakového nádraží.
 •  Chotěboř, muzeum a zámecký park - je zde i kino, množství restaurací i pizzerie s večerním programem a mnoho dalšího - viz Kalendář akcí konaných v Chotěboři 
 • Lyžařský areál Sv. Anna, Chotěboř - zasněžování technickým sněhem, lanovka je nová, večerní lyžování bývá v pátek do 22 hod.

 

Stránky se stále průběžně doplňují a upravují.